Skip to main content

High School Track

2020 - 2021 Team
Meet Results

Stockton meet 3/30

  • Juan 3rd in Javelin
  • Virgil 3rd in Shot
  • Maliah 3rd in disc and 200m
  • Gabbie 3rd in 400m
  • Maliah 4th in 100m
  • Gabbie 5th in 200m

HS Stockton Meet 4/6/21

  • Gabbie, Nevaeh, Maliah, Autumn - 2nd place 4x100m
  • Maliah - 2nd place Discus
  • Autumn - 1st place Long Jump

Strafford Meet

  • Nate Lyon - 3rd Long Jump
  • Richie Turnbough - 3rd in 200m
  • Jason, Virgil, Nate, Richie - 2nd in 4X100m

Ash Grove Meet

  • Jason Walker 3rd place 100m
  • Gabbie Kendall 3rd place 200m
  • Gabbie Kendall 2nd place 100m

SBU Meet

  • Maliah Kenney 5th in Discus medal
  • Maliah Kenney 13th in 100m
  • Maliah Kenney 15th in 200m
  • Gabbie Kendall 7th in 200m medal
  • Gabbie Kendall 10th in 100m
  • Richie Turnbough 17th in 100m and 200m

Fair Grove Meet

  • Maliah Kenney: 3rd in 100m
  • Gabbie Kendall: 3rd in 200m
  • Maliah Kenney: 3rd in Discus
  • Gabbie and Maliah both ran a time which broke the women's 200m record! Gabbie currently holds the record for 200m.
  • Gabbie broke the women's Javelin record with a throw of 74ft.
2018 - 2019 High School Track Team
2018 - 2019 High School Track Team

Skyline: April 10, 2019

  • Justin McDowell - 2nd - 800m
  • Donnie Deckard - 2nd - 400m
  • Karissa Coble - 3rd - High Jump
  • Karissa Coble - Long Jump Record

Team Placing: 04/10

Hermitage -1st

Weaubleau- 2nd

Humansville- 3rd

Conference Champions/All-Conference:

  • Donnie Deckard - 400m
  • Karissa Coble - High Jump
  • 2nd Team All-Conference:
  • Donnie Deckard - 100m
  • Donnie Deckard - 200m
  • Justin McDowell - 800m
  • Lexie Brewer - 1600m
  • Anna Scott - Discus
  • Karissa - 3rd - Long Jump
  • Kooper Bays - 3rd - Discus

Strafford: April 16

  • Donny Deckard - 400m - 3rd

Track Districts 5/4/2019

  • Donny Decker - 5th - 100m
  • Donny Decker - 5th - 400m
  • Donny Decker - 4th - 200m
  • Justin McDowell - 3rd - 800m
  • Karissa Coble - 2nd - Long Jump / Record
  • Alex Hopkins - 5th - Discus
  • Kooper Bays - 8th - Discus
  • Lexie Brewer - 8th - 1600m

 

Advancing to Sectionals:

  • Justin McDowell
  • Donny Decker
  • Karissa Coble